سالنامه98

از مهمترین مواردی که می توان در کیفیت یک سررسید عنوان کرد ، صحافی و شیوه ی انجام دادن آن می باشد. عموما صحافی سررسید به شیوه های ذیل انجام میگیرد .

* صحافی سررسید ته دوخت

به این نوع صحافی ، صحافی گالینگور نیز گفته می شود که در آن فرم های سررسید توسط دستگاه تا کن تا شده و سپس ترتیب می شوند. پس از آن فرم سررسیدها جهت چسب زدن و دوخت در کنار هم قرار می گیرند. کیفیت و دوام سررسید به اجرای درست و کامل این مراحل بستگی دارد. برای مثال کتاب های قران و مفاتیح با این روش صحافی می شوند .

مزایای صحافی ته دوخت
1- کیفیت مطلوب و بالای سررسید
2- شکل ظاهری زیبا و مناسب سررسید
3- دوام طولانی مدت سالنامه
4- هزینه پایین صحافی نسبت به سررسید فنری
5- سرعت بالا در تولید سررسید

* صحافی سررسید فنری

از صحافی فنری بیشتر در سررسید با جلد سلفونی مورد استفاده قرار میگیرد. هرچند از این نوع صحافی در سررسید چرمی نیز استفاده می شود. در صحافی سررسید فنری ، فرم ها بعد از کنار هم قرار گرفتن ، توسط دستگاه های کاتر بزرگ برش خورده و از طریق دستگاه های پانچ ، محل قرارگیری فنرها سوراخ می شود.

لازم به ذکر است دلیل استفاده از سررسید فنری ، راحتی در بازو بسته شدن برگ های سالنامه می باشد. توجه داشته باشید کیفیت بالای سررسیدهای فنری تا حد زیادی به نوع فنر استفاده شده در سالنامه و نیز طریقه انجام دادن آن بستگی دارد .

مزایای استفاده از سررسید فنری:
1- داشتن ظاهری متفاوت نسبت به سررسید صحافی ته دوخت
2- سهولت در بازو بسته شدن صفحات سررسید
3- دوام بالای سررسید به دلیل یکپارچگی جلد و کاغذ های داخل سالنامه با توجه به نوع صحافی در گروه چاپ آریس

معایب استفاده از صحافی فنری:
1- قیمت بالاتر در مقایسه با صحافی دوختی
2- نامرتب بودن لبه های بیرونی کاغذ سررسید
3- محدودیت استفاده از صحافی فنر در سررسید با حجم کاغذ بسیار بالا
4- سرعت پایین تولید سررسید فنری در مقایسه با سالنامه با صحافی ته دوخت

* صحافی سررسید ته چسب

این نوع صحافی به سررسید شومیز معروف است که شامل دو نوع صحافی چسب سرد و چسب گرم می باشد. صحافی چسب مختص به سررسید و تقویم با حجم کاغذ کم می باشد چرا که در صورت صحافی با قطر زیاد امکان جدا شدن و از بین رفتن عطف سررسید و تقویم بسیار بالا می رود.

به عنوان مثال می توانید از این نوع صحافی در قطع های جیبی ، نیم جیبی و پالتویی استفاده کنید. از معایب این روش صحافی ، باز نشدن کامل سررسید یا کتاب ها می باشد. دوام صحافی در این مدل بسیار پایین تر از صحافی فنر و صحافی دوختی می باشد. نباید فراموش کنیم سرعت در تولید این نوع سررسید ها نسبت به سایر شیوه ها بسیار بالا تر می باشد در ضمن هزینه ی نهایی این نوع صحافی برای مشتریان و مصرف کنندگان سالنامه ، پایین و مقرون به صرفه تر می باشد .

* سررسید کلاسوری

فرایند تولید این نوع سالنامه مشابه سررسید فنری می باشد با این نوع تفاوت که تعداد پانچ ها در صحافی کلاسوری ، کمتر از صحافی فنری است. از این مدل صحافی بیشتر در سالنامه های مدیریتی یا همان سررسید ارگانایزر استفاده میشود. که از طریق قفل کلاسور ، برگه های سررسید کنار هم قرار گرفته و به جلد سررسید متصل می شود. از صحافی کلاسوری میتوان در قطع های خشتی ، وزیری و رحلی هم استفاده کرد. نوع جلدهای استفاده شده در این صحافی بسیار مرغوب بوده و با توجه به استفاده از قفل کلاسوری ، هزینه های این سالنامه بالاتر از سایر انواع سررسید می باشد .