کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ مجموعه ای از تصاویر و مطلبی است که شامل محصولات معرفی شرکت و... می باشد ، که برای شناساندن خود به مشتریان بسیار مفید و موثر می باشد. باتوجه به  پیشرفت روز افزون و قابل توجه تبلیغات اینترنتی و شبکه های اجتمایی همچنان چاپ کاتالوگ حرفه ای جایگاه خود را حفظ کرده است .

کاتالوگ حرفه ای به مشتریان کمک می کند تا خرید بهتر و دید بازتر انجام شود چاپ کاتا لوگ با کیفیت شما را در رسیدن به اهداف سازمانی خود کمک می کند چرا که از طریق طراحی کاتالوگ و چاپ آن محصولات شما به طور دائم و مکرر در مقابل دیدگان مشتری قرار دارد.

مزیت و نقش بروشور و کاتالوگ

از مزایای چاپ کاتالوگ حرفه ای می توان به قابل دسترس بودن آسان آن اشاره کرد که همیشه و در همه حال می تواند به همراه شما باشد . امروزه یکی از عامل بسیار مهم ،کاتالوگ ها و بروشور ها که باعث پیشرفت در زمینه ی اطلاعات و معرفی محصولات کارخانه جت ،سازمان ها ،نهاد ها و... پیدا کرده است برای تبلیغ بسیار مفید و اثر بخش واقع شده است .درواقع امروزه این امر  بسیار مهم واقع شده که تولید کنندگان برای ارتباط و معرفی محصولات خود یا همان اطلاع رسانی از طریق چاپ بروشور وطراحی کاتالوگ حرفه ای بهره ی زیادی برده اند .تبلیغات و معرفی یک کالا دو مبحث مکمل شده ای هستند که با همراه شدن همدیگر بتوانند تاثیر خوب و مثبتی بر روی مخاطب به جا بگذاردند . چاپ کاتالوگ به عنوان مثال در زمینه هایی مانند طراحی و چاپ کاتالوگ لوازم آرایشی و بهداشتی ،چاپ کاتالوگراهنمای خودرو و ... می باشد.


تفاوت بروشور و کاتالوگ
1- مقدار حجم صفحات
2-نوع جلد و کاغذ
3-قیمت
-تفاوت این دو در صفحات یکدیگر است که کاتالوگ حرفه ای به صورت یک کتابچه کامل برای معرفی محصولات استفاده می شود . که از نظر مقاومت،صحافی و همچنین ماندگاری بیشتری نسبت به بروشور دارد و در ضمن اینکه به دلیل صفحات زیادی که در خود جای می دهد می توان از کاتالوگ اطلاع رسانی بیشتری در زمینه خدمات و محصولات را عرضه نمود. تفاوت دیگر آن ها در ضخامت آن دو است که بروشور به علت مختصر بودن و توضیحات و تبلیغات برگه ها ی آن کمتر و از نظر ضخامت پایین تر تولید می شود اما در چاپ کاتالوگ حرفه ای به خاطر حجم زیاد تبلیغات اول اینکه به صورت کتابچه هایی در اورده اند که جلد آن مقوایی و پوشش  انها از روکش های مختلفی مانند سلفونی ، براق و... عرضه می شود که بسیار باقوام تر از بروشور است .

تفاوت آخر هم در قیمت آنهاست که معمولا قیمت کاتالوگ نسبت به قیمت بروشور بالا تر است .


تفاوت و شباهت های کاتالوگ و بروشور با مجله و روزنامه

در ابتدا این موضوع حائز اهمیت است که در کل کاتالوگ و بروشور برای تبلیغ و اطلاع رسانی به مشتری و یا مخاطب به نسبت از مجله و روزنامه بهتر عمل می کند زیرا خیلی کم اتفاق می افتد که در روزنامه و مجله ها جای می دهند تا تبلیغ اما هدف طراحی و چاپ کاتالوگ ها و بروشور ها تنها در همین است که شرکت ها و سازمان ها برای اطلاع رسانی به مشتریان خود فقط از مطالب و کالاهای تبلیغاتی خود در طراحی بروشور و چاپ کاتالوگ را انجام می دهند .پس به همین دلیل است که نقش پررنگ تری را در تبلیغ نسبت به مجله ها و روزنامه ها ایفا می کند . شباهتی که می توان در این دواشاره کرد . اول :چاپ بروشور و کاتالوگ حرفه ای و همچنین با روزنامه و مجله همه و همه روی کاغذ چاپ و ارائه  می شود اما این دلیل باعث نمی شود تا بروشور و کاتالوگ را در زمینه ی تبلیغات نادیده بماند.
دوم:بروشور و کاتالوگ حرفه ای در زمینه ی طراحی مثل مجله و روزنامه انجام می شود که در واقع به تیتر هایی که بزرگ تر هستند به معنی موضوعاتی که بسیار مهم واقع شده و هم در زمینه جای دادن تصاویری که مربوط به موضوع خاص خودش است انجام می گیرد ولی باز هم اشاره می کنیم کهتاثیرات بالایی که در طراحی و چاپ بروشور و کاتالوگ حرفه ای ست چه در زمینه فرهنگی و چه سیاسی و ... بسیار از روزنامه ها و مجله ها نقش پررنگ تری ایفا می نماید .اما این نکته بسیار حائز اهمیت واقع شده در زمینه ی تفاوت این دو یعنی کاتالوگ و بروشور با مجله و روزنامه اختلاف سایز ها می باشد .معمولا چاپ مجله و روزنامه در سایز های یکسان و مشخص انجام میگیرد در صورتی که چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور در انواع مختلف سایز ها به چاپ می رسند . و این بسیار به سلیقه و فعالیت شغلی مشتری بستگی دارد