بسته بندی محصول

*چند تعریف کوتاه از بسته بندی :

-بسته بندی واسطه ی میان تولید انواع بسته بندی و بازار مصرف می باشد و ظروفی را در خود جای می دهد
- بسته بندی عبارت اند از قرار دادن شیئ های گوناگون در لفاف یا در صندوقچه
- بسته بندی :هر نوع بسته بندی که جنس یا محصول به بازار برای فروش ارائه می کند و به واسطه ی بسته بندی در قبال محصول مورد نظر اطلاعاتی به مصرف کنندگان انتقال پیدا می کند .


در جهان امروز توسعه ی فناوری بر تمام کار های انسان موثر بوده همچنین پیشرفت ارتباطات رد و بدل شدن اطلاعات و پیام رسانی را در سراسر جهان به شکل چشم گیری رواج داده است .

بسته بندی محصولات در سراسر جهان به سه صورت ایفای نقش می کند . 1- ظروف ساختن کالا  2- معرفی بهتر کالا  3- تشویق خریدار به خرید آن .

* بسته بندی چیست؟

- بسته بندی در بهترین حالت ممکن به یک نظام یکپارجه گفته می شود که آماده سازی کالا جهت حمل و نقل توضیع انبار کردن فروش و مصرف از اهداف بسته بندی می باشد .
- بسته بندی یک سری مراحل در هم پیچیده ،پوینده ،علمی و هنری و بحث آفرین است که بازده های محافظت ،حفظ و نگهداری ،حمل و نقل اطلاع رسانی و فروش را در کامل ترین شکل خود شامل می شود .
- بسته بندی به یک کالا نیازمند است ،بنابراین باز خوردی خدماتی است که خود آن به خودی خود نمی تواند وجود داشته باشد پس نتیجه می گیریم که کالا یا محصول نباشد نیازی به بسته بندی نیست .
- بسته بندی عملکردهای پر تنوعی را داراست ،از عملکرد هایی که هویت منفی دارند گرفته الی آنهایی که با بازار یابی سرو کار دارند .عملکرهای بسته بندی محتاج تخصص های در زمره ی فهم هنر و انگیزشی می باشد در اینجا گرما محصول یا کالا را کنار بگذاریم یا نادیده بگیریم که مشتری با خرید آن با محصول آشنا می شود .اولین گام و سریع ترین راه ارتباط چشمی مشتری با کالا از طرف بسته بندی است .ضمنا اگر بسته بندی خوبی نداشته باشیم اثر نا مناسبی به روحیه مصرف کنندگان از خود به جای می گذارند .


* خصوصیات یک بسته بندی چیست ؟

- بسته بندی مناسب در طول حمل و نقل مراحل باربری مغازه خرده فروشی و در خانه مشتری از محصول محافظت می کند تا وقتی که پخش محصول را در زمان و مکان معین و مفید به اجرا برساند .
حال سوال اینجاست که بسته بندی چگونه به محصول مورد نظر ما ارزش می دهد ؟
جواب به این گونه می باشد که بسته بندی از جهت مهیا کردن سطح مناسبی از محافظت در برابر شکستگی ،فاسد شدن و گم شدن محصول به ارزش محصول اضافه می کند بدین ترتیب وظایف بسته بندی را باز گو می کنیم :
جلوگیری از آسیب دیدگی فیزیکی ، پیشگیری از تحولات شیمیایی .

* آسان تر شدن استفاده از محصول :

- در زیر بخشی از مزایایی که بسته بندی مناسب و خوب ارائه می کند را خاطر نشان کرده ایم :      1- برچسب محصول        2- نحوهی مصرف         3- استاندارد بودن     بسته بندی واسطه ها توزیع کنندگان و مشتریان را با کار کرد خوب و مناسب در آسایش قرار می دهد .

نقش اطلاع رسانی بسته بندی :

با بسته بندی مناسبی که انجام می دهیم می توانیم مصرف کننده را از شناخت کلی محصول با خبر کنیم که در این میان نام شرکت این وظیفه ی مهم را بر عهده می گیرد .

بازاریابی برای محصول

در جهان امروز که بازار یابی حرفه ای نقش تعیین کننده ای در فروش محصولات دارد با بسته بندی مناسب و جلب رضایت مشتری می توان در صد فروش را بالا برد و مشتریان نیز از طریق بسته بندی شناختی را از محصول مورد نظرشان پیدا می کنند .بسته بندی ،محصول را به فروش می رساند .با بسته بندی مناسب می توان فروش را بالا برد پس با ید به گونه ای عمل کرد که تصویر بسته بندی را در ذهن مشتری ماندگار کرد و به سهولت قابل تشخیص باشد .یعنی بسته بندی می تواند در بین محصولات زیاد هواس خریدار را به خود جلب کند تا اینکه در انتخاب نهایی خریدار موثر واقع شود .پس برای این کار باید میزان کشش بصری را در خریدار پدید آورد .


چه چیزهایی جذابیت بسته بندی را بالا می برد ؟
به کار گیری اشکال و علامت های تجاری و چینش محصولات هم ردیف و هم خانواده در کنار یکدیگر و خلاقیت در طراحی عکس های تبلیغاتی و عکس های روی محصولات در این زمینه حرف اول را میزنند .

عملکرد تبلیغاتی

در این مورد هر چقدر رنگ مناسب تری را انتخاب کنیم شکل بسته بندی عاقلانه تر نشانه آرم را دید بیشتر و نام زیبا تر و خواناتر باشد ،در مصرف کننده بیشترین جذابیت را ایجاد می کند .