انواع کاتالوگ

شناخته شده ترین ابزار چاپی کاغذ است . کاغذ از پرمصرف ترین مواد اولیه چاپ به شمار می آید .اکثر کارهای چاپی با کاغذ انجام می شود .انواع جنس کاغذ به ترتیب نام برده می شود . درجه اول:مرغوب ترین کاغذها از جنس پنبه و کتان می باشد . درجه دوم : کاغذ های ساخته شده از چوب است درجه سوم : کاغذ های ساخته شده ازنیشکر است .نکته ای که در زمینه ی چاپ وجود دارد این است .که بیشترین هزینه ی تولید در چاپ را  تقریبا کاغذ دارد.

ضخامت کاغذ در چاپ کاتالوگ تک برگی

ابتدا ضخامت کاغذ را براساس میکرون بیان می کند،که با میکرومتر می سنجد .در هنگام خرید کاغذ یا مقوا باید گرماژمورد نیاز از مشتری پرسیده شود که گرم کاغذ براساس 100*100سانتی متر از آن محاسبه می شود به طور مثال یک ورق 100*100درمقوای 250گرم وزن داراست البته باید دانست که گاهی مواردی که مصرف می شود .از فشردگی بالایی برخوردارست واین باعث می شود که ضخامت انها نسبت به نوع دیگر که تراکم یا فشردگی کمتری دارد،پایین تر باشد .

کیفیت کاغذ در چاپ کاتالوگ رنگی

همانطور که در مورد قبلی توضیح دادیم مرغوب ترین کاغذ ها از جنس کتان و پنبه ،دوم کاغذ های از چوب ساخته شده سوم کاغذ هایی که از نیشکر ساخته شده اند ،کاغذ دارای پشت و روست که همانطور که دیده اید همیشه روی آن صاف و صیقلی تر بوده نسبت به پشت آن به همین دلیل روی ان بهتر در چاپ جواب می دهد..  
کاغذ های گلاسه از کیفیت های بالایی برخوردارند .و معمولا برای چاپ کاتالوگ های نفیس وشکیل رنگی از نوع براق و یا مات آن را استفاده می کند هرچه که در چاپ رنگ های بیشتری استفاده شود حتما از کاغذ های گلاسه با گرماژبالاتری استفاده می شود کاغذ ها عموما به صورت (LG.SG ) به نمایش می گذارند .هنگام خرید باید به شدت دقت کرد چون بی دقتی در این مسئله ممکن است در هنگام چاپ کاتالوگ و همچنین بعد از آن مشکلاتی را به همراه داشته باشد .

کاغذ گلاسه در چاپ

معمولا در چاپ کاتالوگ و بروشور از کاغذ گلاسه استفاده می شود کاغذ گلاسه در گرماژهای متفاوتی تولید می شود که از 80تا300گرم موجود می باشد .هرچه گرماژگلاسه سنگین تر باشد کیفیت چاپ کاتالوگ ما نیز بهتر خواهد شد .سطح این نوع کاغذ ها براق و شفاف بوده وخروجی چاپ آن بسیار مناسب و با کیفیت است کاغذ گلاسه در انواع مختلفی در بازار موجود می باشد که بهترین نوع کاغذ گلاسه برای چاپ و بروشور از برند های کره ای می باشد که مرغوبیت بالایی دارد. بیشتر چاپ چهار رنگ بر روی کاغذ گلاسه استفاده می شود. واین به دلیل شفافیت و زیبایی خاص کیفیت چاپ برروی کاغذ گلاسه در مقایسه با کاغذ تحریر می باشد از خصوصیت کاغذ گلاسه جذب یکنواخت جوهر است که به دلیل وجود ماده نشاسته در خمیر گلاسه می باشد.که نشاسته باعث هموار شدن سطح کاغذ می شود همچنین وجود مواد پلاستیک در گلاسه موجب ضد آب بودن آن میشود.


تفاوت چاپ کاتالوگ با کاغذ گلاسه و کاغذ تحریر

کاغذ تحریر دارای سطح بافت دار است و از طرفی قدرت جذب بالایی دارد .در کاغذ تحریر ومرکب به داخل بافت های کاغذ نفوذ می کند و باعث کدر شدن رنگ می شود .اما در کاغذ گلاسه به علت صاف بودن و نداشتن بافت مرکب بر روی سطح کاغذ می ماند و خروجی چاپ کاتالوگ با کیفیت و شفاف انجام می شود.


کاغذ کرافت در چاپ کاتالوگ حرفه ای

کاغذ کرافت کاغذی است با رنگ قهوه ای و مات که خصوصیت چاپ پذیری بالایی را از خمیر چوب سولفاته تهیه می شود .با وجود ضعف ساختاری که دارد نسبتا مقاوم است که از آن برای کارهای فانتزی ،پوستر ،بسته بندی ها استفاده می شود .اگر کاغذ کیفیت خوبی داشته باشد باعث می شود تا چاپ و رنگ های آن را خیلی بهتر نشان می دهد پس بسیار اهمیت دارد که ما کاغذ درست و با کیفیت را انتخاب می کنیم در چاپ کاتالوگ حرفه ای اگر که کاتالوگ کاتالوگ شما پر از تصاویر و عکس باشد باید با کاغذ های 80گرم تا 350گرم چاپ کنیم تا خروجی مناسبی داشته باشد این نکته بستگی به بود جه و سلیقه شما دارد .

مقوا در چاپ کاتالوگ افست
از مقوا در زمینه جلد کتاب ،ساخت جعبه ،کاتالوگ و کارتن استفاده می شود .مقوا،کاغذی بدون پوشش به حساب می آید البته نوع پوشش دار آن هم تولید می شود .وزن آن هم معمولا 135گرم به بالاست مقواهایی که ضخیم تر هستند را از لمینت کردن 2 تا سه لایه مقوا به یکدیگر تهیه کرد .برای مواد بسته بندی وتهیه ی کتاب کودک و یا مقوای جلد کاتالوگ در صحافی از مقوا های ضخیم استفاده می شود که واحد آن هم پوینت است .