انواع پوشش کاتالوگ

1- سلفون
2- یووی(uv)
3- ورنی
1- سلفونی : لایه ی بسیار نازک و پلاستیکی است که روی کار چسبانده می شود .سلفون پوشش بسیار مستحکم است که محصولات چاپ شده را در برابر صدمات احتمال محافظت می کند .

که در انواع مختلفی ست مانند :مات ،براق ،طرح دار است .که بر روی محصول چاپی با توجه به نیاز آن محصول صورت می گیرد و یکی از پرکاربرد ترین روش ها جهت پوشش روی سطح چاپی می باشد .شیوه کار آن به این شکل است که سلفون ها ی رول به کمک چسب روی سطح کار چاپی چسبانده می شود که به دو شکل ماشینی ،نیمه اتوماتیک ،اتوماتیک و در دونوع است حرارتی و ساده که در نوع حرارتی به علت استفاده از حرارت سلفون به شکل مطلوب تری بر روی محصول چاپی قرار می گیرد . پوشش سلفون را برای استحکام بیشتر و زیبایی کار انجام می دهند .به طور مثال وقتی جلد یا برگه تا می شود در محلی که برگه تا می شود کاغذ به سرعت ترک می خورد و این ترک خوردگی را بسیار سریع نشان می دهد .البته در مقواهای با گرماژ بالا تر بیشتر نمایان می شود. به همین دلیل سلفون ابزار خوبی برای مراقبت از آسیب دیدگی کاغذ است .همانطور که در بالا نام بردیم به سه مدل :مات ،براق،و طرح دار است.سلفون براق را بیشتر در کارهایی که تیره طراحی شده استفاده میکنند وسلفون مات را برای رنگ های روشن استفاده می کنند که البته باز به سلیقه ی مشتری بستگی دارد و معمولا در چاپ کتاب از سلفون مات بر روی جلد استفاده می شود .در چاپ کاتالوگ هم سلفون مات و براق استفاده می شود که بستگی به طراحی کاتالوگ و سلیقه ی مشتری دارد .
2- یووی :پوشش یووی پوششی است که به روش ماوراء بنفش خشک می شود .پوشش یووی پوشش برجسته و برآمده و کاملا مشخص این نوع چاپ به شیوه ی سیلک اسکرین انجام می شود و نوع مواد مصرف شده کار را مات ویا براق می کند .که البته می توان هر دوی آن برای مشخص کردن قسمت های متفاوت یک کار چاپی صورت گیرد .
یووی از نوع برجسته یا موضعی کاتالوگ یکی از بهترین و کاربردی ترین موارد در چاپ کاتالوگ حرفه ای است .که به زیبا تر شدن تصویر ،متن،و خود کاتالوگ کمک شایانی کرده است .
3- ورنی :در ابتدا می گوئیم که ورنی به دو صورت ورنی گرم ،وورنی سرد است : یکی از روش های پوشش روی سطح چاپ شده پوشش ورنی است که ایجاد جذابیت و براقیت در کار و نیز بالا بردن طول عمر و استحکام در محصولات چاپی را ایجاد می کند .
* ورنی گرم : ورنی گرم هم مانند شیوه ی سیلک اسکرین می باشد که روی مواد چاپ می کنند .به دلیل وجود مواد نفتی که در این ماده استفاده می شود ،همیشه کاتالوگ وبروشور هایی که از نوع ورنی گرم صورت می گیرد بوی نامطلوبی می دهند که البته امروزه اسانس های خوشبو کننده به ور نی گرم افزودند تا بهتر به نظر برسد .
* ورنی سرد :
ورنی سرد و یا ورنی چاپ را با ماشین افست چاپ می کنند وتنها پوششی ست که رنگ روی آن تثبیت می شود و تقریبا هم هیچگونه جلا و درخشندگی از خود ندارد .که ورنی سرد هم به دوطریق صورت می گیرد :
اول : در این روش کل سطح چاپ را آغشته به ورنی می کنند بدین صورت هر پلیتی که دارای تنپلات کامل باشد می تواند ورنی را انتقال دهد .که این روش نیازی به رطوبت دهی نیست و می توان آب دستگاه ها را در این روش حذف نمود .به همین لیل است که (بدون آب )معروف است
دوم : برای اینکه در یک مختصات خاص از محصولات چاپی بخواهیم ورنی کار کنیم یک پلیت جداگانه تهیه کرده و مانند یک رنگ تفکیکی چاپ عمل می کنیم . در این نوع روشها همانند چهار رنگ اصلی از تضاد آب و چربی در چاپ افست پیروی می کنیم یعنی محلول رطوبت دهی دستگاه افست مانند چهار رنگ اصلی وظیفه ی رطوبت دهی خود را انجام می دهد .