کاغذ سررسید - سررسید 1399

کاغذ در نشر دانش و اطلاعات نقش مهمی دارد. در تبليغات چاپي هم شناخت کاغذ باعث بهره گرفتن صحيح از آن می شود. در صنعت چاپ و تولید سررسید، سالنامه و تقویم نیز کاغذ نقش بسیار مهمی دارد که حتی در بسیاری از موارد باعث می شود قیمت سررسید 1399 دچار نوسانات زیادی بشود. همکاران ما در واحد تولید سالنامه آریس، همواره می کوشند تا بهترین نوع کاغذ موجود در بازار را تهیه کنند تا بتوانیم، سررسید 1399 را با بهترین کیفیت به دست مشتریان برسانیم. در این مقاله می خواهیم مطالبی را در مورد کاغذ در صنعت چاپ برای شما عزیزان بازگو کنیم.

 

کاغذ در صنعت چاپ

کاغذ، الیاف گیاهی است و مرغوبیت آن به مواد اولیه وچگونگی عمل آوری آن بستگی دارد. كاغذ هم مثل پارچه پشت و رو دارد. روی كاغذ آن طرفی است كه در كارخانه كاغذ سازی به طرف نمد قرار می گیرد و صافتر است. پشت كاغذ آن طرفی است كه در كارخانه زیر كار است و روی آبكش قرار می گیرد. چاپ بر طرف روی كاغذ مرغوب تر خواهد بود. چاپ رنگی بر طرف روی كاغذ نتیجه بهتری دارد. از نظر كیفیت، بهترین كاغذها از الیاف كتان و پنبه بدست می آیند، كاغذ ساخته شده از چوب كاج در جای دوم و كاغذ نیشكر پس از آن قرار می گیرد.

برای صاف كردن پشت كاغذ آن را از زیر نوردهای پرس براق عبور می دهند. این كار «ساتیناژ» نام دارد. برای تشخیص پشت و روی كاغذ آن را برش می دهند، پس از برش، لبه الیاف به سوی پشت كاغذ خم می شوند و اگر لبه كاغذ را با انگشتان لمس كنیم متوجه لبه دار بودن یك طرف آن می شویم. 

کاغذ های گلاسه مرغوبترین نوع کاغذ هستند که هر چه سنگین تر باشند (یعنی گرماژ آنها بیشتر باشد) کیفیت چاپ روی آنها بهتر است. معمولا" کارهای رنگی و یا اعلا را روی کاغذ گلاسه چاپ می کنند. هر چه مقدار و تعداد رنگها بیشتر باشد، کاغذ گلاسه سنگین تری لازم است.

سطح کاغذ دارای خواب یا راه است. به هنگام چاپ باید کاغذ طوری به ماشین خورانده شود که راه آن موازی محور سیلندر باشد و در صحافی کتاب باید خواب کاغذ موازی عطف کتاب باشد. راه، بی راه کاغذ و مقوا به دو صورت فلش و یا SG و LG نشان داده می شود. (Long Grain) یعنی اینکه راه کاغذ موازی ضلع بلندتر است و (Short Grain) یعنی راه کاغذ موازی ضلع کوچکتر می باشد.

علامت نیزه هم روی لفاف کاغذ، نشان دهنده راه کاغذ است. یعنی اگر فلش موازی ضلع بزرگ تر باشد، راه کاغذ در جهت ضلع بزرگتر است و اگر فلش در امتداد ضلع کوچکتر کاغذ قرار گیرد، راه کاغذ، ضلع کوچکتر است. بنابراین بهتر است هنگام خرید کاغذ به راه و بی راه نسبت به ماشینی که قرار است آن را چاپ کند، آگاهی داشته باشیم.

 

کاغذ از طرف خواب آن خیلی راحت پاره میشود ولی اگر آن را با دست از طرف مخالف پاره کنیم، مقاومت دارد و با نیروی بیشتری پاره می شود. اگر دو نوار از لبه پایینی و کناری کاغذ ببریم و کنارهم بگذاریم آن نواری که به راه نیست، لبه اش برمی گردد. یکی از مشخصه ها برای شناخت کاغذ، گرماژ آن است. کاغذ تحریر 70 یا 80 گرمی و گلاسه 120 یا 135 گرمی واژه هایی آشنا در دنیای انتشارات هستند.

فرمول بدست آوردن وزن کاغذ: 

 وزن یک برگ کاغذ  A4به گرم = 10000 / (طول کاغذ× A4 عرض کاغذ  × A4 گرم کاغذ)

وزن یک برگ کاغذ  A4به گرم 4.9896 = 10000 / (80  ×  29.7× 21)

با این فرمول وزن هر عدد کاغذ A4  80 گرم  4.9896 گرم می باشد.

500 × 4.9896 = 2.494 کیلو گرم

بنابراین هر بسته کاغذ 500 برگی 80 گرم A4  باید 2.49 کیلو گرم وزن داشته باشد. (حدوداً 2.5 کیلو) در کاغذ های کاربن لس ( NCR ) که به کاغذهای خودکپی مشهور هستند باید توجه شود که این کاغذها زمان مصرف دارند و پس ازتاریخ مصرف، حساسیت خود را ازدست می دهند. بنابراین نباید در تیراژهای خیلی بالا چاپ نمود بلکه باید به اندازه مصرف چاپ نمود.

جهت سفارش سررسید 1399 میتوانید از طریق فرم ارتباط با آریس چاپ و یا از طریق شماره تلفن های 32910200 و 32910100 - 025 با کارشناسان آریس چاپ در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان ما در این زمینه بهره مند شوید