چاپ سررسید

 معمولا چاپ سررسید به صورت دو رنگ و تک رنگ انجام می شود. هر چند دیده می شود در سررسید های کاملا اختصاصی چاپ چهار رنگ هم انجام شده است. گروه چاپ آریس در این مقاله قصد دارد، موارد و نکات مهمی که مربوط به کیفیت چاپ سررسید می شود را بطور کامل و مفصل شرح دهد.

مقاله شماره یک محبث چاپ سررسید (جهت مشاهده مقاله شماره دو مبحث چاپ سررسید، بروی همین لینک کلیک کنید)

در مورد سررسید تک رنگ باید بگوئیم که هر چند هزینه ی کمتری نسبت به چاپ دو رنگ و چهار رنگ دارد اما از لحاظ ظاهری زیبایی چندانی ندارد و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. سررسید دو رنگ هم از لحاظ کیفیت و شکل بصری و ظاهری زیباتر بوده و هم از لحاظ قیمت در مقایسه با سررسید چاپ چهار رنگ مقرون به صرفه تر است. با توجه به دلایل ذکر شده این مدل سررسید از استقبال بیشتری از طرف مشتریان برخوردار است. اغلب مشتریانی که سررسید اختصاصی سفارش می دهند و قصد دارند لگو و آرم خود را در تمام صفحات سالنامه تکرار کنند، از چاپ سررسید اختصاصی بصورت دو رنگ استفاده کرده و گاهی اوقات از رنگ سومی جهت درج لگو تبلیغ خود در سررسید بهره می برند که حتی می تواند رنگ سازمانی آنها نیز باشد.


سررسید چاپ چهار رنگ

عمدتا تولید سررسید با چاپ چهار رنگ مرسوم نیست که از مهم ترین دلیل آن هزینه بسیار بالای سالنامه می باشد. اخیرا تولید کنندگان سررسید در طراحی صفحات ترفندی به کار می برند که بالا و پایین کردن رنگ ها، یک سررسید دو رنگ ظاهرا، سه رنگ یا چهار رنگ جلوه می کند و زیبایی خوبی به صفحات می دهد. با توجه به کاربرد سررسید در بیشتر موارد، اصلا نیازی به چاپ چهار رنگ در صفحات داخل سالنامه نمی باشد. در بیشتر مواردی که دیده می شود صفحات داخل سررسید بصورت چهار رنگ چاپ شده است، کاغذ داخلی از جنس گلاسه بوده است (برای اینگونه مشتریان قیمت چندان مهم نیست) این امر باعث زیبایی بیش از حد سررسید می شود و سالنامه ظاهر خاص و شکیل به خود می گیرد.

کیفیت چاپ در صفحات داخل سررسید

کیفیت چاپ به عوامل مختلفی مانند مرکب استفاده شده، کیفیت و به روز بودن دستگاه چاپ، کاغذ مورد استفاده در چاپ سررسید، سبک طراحی و درصد رنگ ها در زمان طراحی سالنامه، مسئول و نیروی متخصص و کاربر دستگاه چاپ و... بستگی دارد. تمامی موارد ذکر شده می تواند در کیفیت چاپ سررسید تاثیر بالایی داشته باشد. به طوری که اگر هر کدام از موارد ذکر شده به درستی و مطلوب انجام نشود، سررسید تولید شده دلخواه شما نخواهد بود.

بررسی تخصصی کیفیت چاپ در سررسید:
1- مرکب استفاده شده
استفاده از مرکب های نامرغوب در چاپ سررسید باعث کدر بودن رنگ و از بین رفتن شفافیت رنگ می شود. بطور مثال ممکن است رنگ قرمز مورد نظر شما بعد از چاپ بدلیل استفاده از مرکب نامرغوب به رنگ زرشکی مات چاپ شود. این امر مخصوصا برای مشتریانی که به چاپ سررسید و رنگ سازمانی خود حساس هستند، می تواند مشکل ساز شود.
2- کیفیت و به روز بودن دستگاه چاپ
یکی از مهمترین مواردی که در چاپ داخل سررسید تاثیر گذار است دستگاه چاپ می باشد. کشور آلمان در تولید دستگاه های چاپ سرآمد است. از برندهای معروف دستگاه های چاپ در جهان می توان به هایدلبرگ، رولند، KBA و ساکورایی اشاره کرد. یک دستگاه با کیفیت در هنگام چاپ از رنگ پاشی یکدست و تمیز برخوردار است که باعث بالا بردن کیفیت چاپ و یکدست بودن چاپ سررسید تولید شده می باشد. مطلوب بودن رنگ چاپ شده در صفحات مختلف سررسید بیانگر کیفیت دستگاه چاپ، تولید کننده سالنامه می باشد.
نکته:
بهتر است نوع دستگاه چاپ را براساس تعداد رنگ استفاده شده در صفحات سررسید انتخاب کنید. به طور مثال برای چاپ سررسید دو رنگ، استفاده از دستگاه چاپ تک رنگ باعث افت کیفیت چاپ خواهد شد.

3- کاغذ در چاپ سررسید
استفاده از کاغذ با تراکم بافت مناسب میزان رنگ پذیری در چاپ را به شکلی مطلوب بالا برده و باعث جذب هر چه بهتر مرکب بر روی کاغذ می شود و رنگ ها زنده و شفاف تر دیده می شود. در صورتی که کیفیت کاغذ مصرفی در چاپ سررسید مناسب نباشد، مرکب از کاغذ عبور کرده و از پشت برگه قابل رویت است که این امر از زیبایی صفحات سالنامه می کاهد. همچنین می توانید جهت کسب طلاعات بیشتر مطالب بیشتری مقاله کاغذ سررسید را مطالعه نمایید.

4- طراحی در چاپ سررسید
مهمترین عوامل زیبایی صفحات داخل سررسید مربوط به طراحی آن می باشد. ذوق هنری طراح و تخصص وی در هر چه زیبا تر شدن یک سالنامه بسیار موثر است. تجربه و مهارت یک طراح در شناخت روان شناسی رنگ ها، شناخت خود رنگ ها و نیز اشراف به سلیقه ی مشتری و بازار هدف کمک شایانی در نتیجه سررسید چاپ شده دارد. در صورتی که اصول استاندارد در طراحی یک سررسید رعایت شود، از مشکلات و فضاهایی مانند عدم روی هم خوردن رنگ چاپ جلوگیری می کند.

5- مسئول و کاربرد دستگاه چاپ
از دیگر عوامل تعیین کننده در کیفیت چاپ سررسید، نیروی متخصص و کاربرد دستگاه چاپ می باشد. تخصص و تجربه کاربر در شناخت رنگ، شناخت دستگاه و تنظیم دقیق خروجی رنگ دستگاه در یکدست بودن چاپ و مطابقت دقیق سررسید چاپ شده با سررسید طراحی شده موثر می باشد. تاثیر کاربر مسئول چاپ در حدی است که اگر دستگاه چاپ قدیمی و کارکرده باشد، در صورتی که کاربر تخصص و تجربه بالا داشته باشد، می تواند با همان دستگاه، سررسید با کیفیت و درجه یک به چاپ برساند و بالعکس و در صورتی که دستگاه چاپ کاملا به روز باشد اما کاربر تخصص کافی و تجربه لازم را نداشته باشد، خروجی سررسید چاپ شده کیفیت مطلوب را نخواهد داشت.

امیدواریم مطالعه این مقاله به شما در انتخاب بهترین سررسید کمک لازم را رسانده باشد. جهت کسب مشاوره رایگان کارشناسان گروه سالنامه آریس در زمینه چاپ سررسید 99، می توانید با شماره تلفن های 32910200 و 32910100 - 025 ارتباط برقرار کنید.