چاپ سررسید ۹۸

در صنعت چاپ سررسید، کتاب، سالنامه و تقویم های جدید، اندازه های مختلفی وجود دارد. با توجه به کاربرد کتاب یا سررسید مورد نظر، اندازه ی چاپ و صحافی آن متفاوت می باشد. در مجموعه هایی که فعالیت در زمینه ی چاپ کتاب، سررسید و سالنامه دارند، این اندازه ها مشخص و نام مخصوص به خود را دارند. به هر اندازه در این صنعت، قطع می گویند. 

گروه چاپ و نشر آریس با بهره گیری از پیشرفته ترین و به روزترین دستگاه های موجود کشور اقدام به چاپ سررسید ۹۸، سالنامه ۹۸ و تقویم رومیزی ۹۸در ابعاد مورد نظر شما، مینماید. با توجه به اهمیت موضوع قطع سررسید، در این مبحث می خواهیم بطور کلی به انواع قطع سررسید بپردازیم و کاربران عزیز را با این مطلب آشنا کنیم.

قطع همان اندازهٔ درازا و پهنای کتاب یا سررسید است. به عبارت دیگر، قطع کتاب به طور کلی اندازهٔ درازا در برابر پهنا (عرض) هر برگ سنجیده می‌شود، یا گاهی اندازهٔ درازا در مقابل پهنا جلد یک سررسید است. 

امروزه هم قطع کتاب نشان دهنده تعداد دفعات تا خوردن کاغذ در چاپخانه نیز هست که منجر به تشکیل ورق‌ های کتاب یا سررسید می شود. به‌طور مثال کاغذ دوورقی با چهار صفحه در قطع رحلی، چهارورقی با هشت صفحه در قطع وزیری، و هشت‌ ورقی با شانزده صفحه در قطع رقعی برابر هست.

اکنون رایج‌ترین قطع برای کتاب در همه‌جا  قطع وزیری است که ابعاد آن از ۱۳×۲۰ تا ۲۰×۲۶ سانتی‌متر متغیر است. قطع رقعی با ابعاد ۱۵×۲۲ و قطع جیبی با ابعاد ۵/۱۶×۱۱ سانتیمتر از دیگر قطع‌های رایج محسوب می‌شوند.

برخی قطع‌های رایج در بازار

 قطع بازوبندی:

۲×۳ سانتیمتر، بیشتر برای کتاب‌های دعا یا سوره‌ها و آیات قرآنی که در ابعاد بسیار کوچک تهیه می‌ شد و با نخ یا چرم به بازو می‌ بستند.

قطع بیاض یا بیاضی:

از جانب طول آن باز و بسته می‌ شده و شیرازه‌ بندی آن از طرف عرضِ اوراق بوده که در میان نسخه‌ نویسان و کتاب‌سازان به بیاض شهرت داشته‌ است. قطع بیاضی منسوب است و مخصوص به بیاض‌ها که بیشتر کتب ادعیه، زیارات و مجموعه‌های ادبی (که به خواستِ اشخاص فراهم می‌آمده) به هیئت مذکور صحافی و جلد می‌شده‌ است.

قطع بغدادی:

اندازهٔ دقیق این قطع مشخص نیست، ولی از گفتهٔ رشیدالدین فضل‌الله (۶۴۸؟ -۷۱۸ق)، در وقف‌نامهٔ رَبعِ رشیدی چنین برمی‌آید که ابعادی بزرگ‌تر از نسخه‌های مرسوم داشته‌است.

قطع خشتی:

از کهن‌ترین قطع‌های نسخه‌های خطی است به طول و عرض همسان و برابر، به‌ شکل مربع ، که طول و عرض آن مساوی است و در سده‌های نخستِ تمدن اسلامی بسیار رایج بوده‌است. هم‌اکنون اغلب برای کتاب‌های کودکان استفاده می‌شود.

قطع بغلی:

این قطع که معادل قطع جیبی بزرگ در روزگار ماست، دارای طول و عرض تقریبی ۷×۵ سانتی‌متر بوده‌ است؛

قطع جیبی:

این قطع دارای طول و عرض تقریبیِ 12×17 سانتی‌متر است، قطعی خوش دست و مناسب برای برخی سلیقه ها که دوست دارند کتاب یا سررسید جمع و جور داشته باشند تا فضای زیادی نیاز نداشته باشد.

قطع رقعی:

در اندازهٔ ۱۴×۲۲ سانتیمتر و مطابق نظر دیگر اندازهٔ قطعی است به طول و عرض تقریبیِ ۱۹×۱۰ سانتی‌متر؛

قطع سلطانی یا تیموری:

با ابعاد ۳۰×۴۰سانتیمتر. بیشتر نسخه‌های نفیسی را که برای شاهان و شاهزادگان در دورهٔ تیموریان (۷۷۱–۹۱۱ق)، استنساخ می‌شد، در این قطع می‌ساختند. 

قطع نیم‌ربعی:

با ابعاد ۱۰×۱۸ یا ۹×۱۷سانتیمتر؛

قطع نیم‌ورقی:

۲۲×۳۴ سانتیمتر که در ابعاد دیگری هم وجود دارد؛

قطع وزیری:

در گذشته دارای سه اندازهٔ کوچک (به طول و عرض تقریبیِ ۲۱×۱۵ سانتیمتر)، متوسط (۲۴×۱۶) و بزرگ (۳۰×۲۰) بوده‌است. یکی از مواردی که می تواند باعث اختصاصی شدن یک سررسید شود، ابعاد سالنامه است. شما می توانید سفارش سررسید خود را به طور کامل تغییر دهید و از تولید کننده سررسید بخواهید در ابعادی که شما تعیین می کنید، چاپ و تولید سررسید انجام بگیرد.

برای ثبت سفارش و چاپ سررسید ۹۸، در گروه چاپ و نشر آریس میتوانید با شماره تلفن های 32910100 و 32910200 - 025 در تماس باشید.