طراحی داخل سررسید

سررسیدهای موجود در بازار عمدتا به صورت روزشمار، دوروزه، هفته شمار، جمعه مشترک و ... می باشند. نحوه ی نمایش روزها و مناسبت های انواع سررسید را می توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد. طراحی داخل سررسیدهای گروه سالنامه آریس به نحوی است که بیشترین کارایی در کنار زیبایی هر چه تمام تر را به ارمغان آورد.

1- سررسید روز شمار

در سررسیدهای روز شمار به ازای هر یک روز یک صفحه اختصاص می دهند (برای 365روز، 365صفحه) که تاریخ روز، مناسبت و رویدادهای همان روز را اطلاع رسانی می کند. با توجه به اینکه هر صفحه از این سررسید اختصاص به یک روز دارد، لذا این نوع چیدمان به سالنامه روز شمار یا سالنامه جمعه جدا مشهور است. در این سررسید به نسبت سایر مدلها از کاغذهای بیشتری استفاده شده، و این خود باعث وزن بیشتر و ضخامت بیشتر سررسید شده است. این نوع سررسیدها به دلیل فضای زیادی که برای یادداشت برداری دارد، سالنامه مناسبی برای نوشتن می باشد. مزیت این سررسید نسبت به سایر سررسیدها وجود فضای کافی برای یادداشت نویسی و تبلیغات می باشد اگر چه به دلیل مصرف بیشتر کاغذ، قیمت تمام شده آن نسبت به سایر سررسیدها بیشتر می باشد.

2- سررسید (جمعه مشترک)

این نوعسررسیدها همانند سالنامه های روز شمار می باشد با این تفاوت که به دلیل حجمِ کمِ کاری، یادداشت برداری در روزهای جمعه و پنجشنبه، این دو صفحه با هم ادغام شده و به سررسید جمعه مشترک معروف است. تفاوتهای زیاد ظاهری این نوع سررسید نسبت به سالنامه جمعه جدا در میزان و حجم کاغذ استفاده شده و همچنین طراحی صفحه پنج شنبه و جمعه در یک روز می باشد که این مورد در هزینه تولید سررسید صرفه جویی کرده و البته ظاهر زیباتری به سالنامه هم می دهد. عمدتا شرکت ها این نوع سررسید را برای تبلیغ و هدیه انتخاب می کنند چرا که هم در حمل و نقل و هم بسته بندی فضای کمتری نیاز دارد.

3- سررسید (دو روز در یک صفحه)

به سررسیدی که در هفته دو روز گنجانده شده، سررسید دو روز در یک صفحه می گویند. این نوع سررسید تقریبا نصف برگهای سالنامه روز شمار و جمعه مشترک را دارد. عطف این نوع سالنامه ها به نسبت باریک تر بوده، که این مورد زیبایی چندانی ندارد و باعث استقبال کمتر مشتریان سالنامه دو روزه شده است. بعضا تولید کننده سرسید روزهای چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه را در یک صفحه قرار داده که هر هفته در سه صفحه تمام شود. اما دیده می شود تولید کننده سررسید برای زیبای بیشتر و فضای مناسب تر یادداشت برداری، در هر صفحه فقط دو روز را طراحی می کند. به طور کلی این نوع سررسید برای کسانی که فضای زیادی برای نوشتن نیاز دارند، کاربرد ندارد و توصیه می کنیم از همان سررسید روز شمار و جمعه مشترک استفاده کنید.

4- سررسید هفته در یک صفحه

همانگونه که از اسم این سررسید پیداست در یک صفحه، تمام هفته گنجانده می شود. فضای نوشتن در این مدل سالنامه در هر روز تقریبا به اندازه ی 2 الی 3 خط می باشد که می توانید بصورت سر تیتر برنامه ها و جلسات، حتی مواردی مانند ثبت چک و... را یادداشت کنید. یکی از مزایای این نوع سررسید این است که برنامه و کارهای یک هفته پیش را با باز کردن سالنامه قابل رویت می باشد. معمولا بعد از اتمام تقویم سال، چندین صفحه یادداشت برای نوشتن مطالب قرار داده می شود. در بالای این صفحات قسمتی جهت نوشتن تاریخ و موضوع طراحی می شود. تعداد صفحات یادداشت در این نوع سررسید به تولید کننده سالنامه و یا در سفارش سرسید اختصاصی به سلیقه ی مشتری بستگی دارد.

سررسید دستیار مهندسی

در این نوع سالنامه چیدمان صفحات به صورت هفته در یک صفحه می باشد. بطوری که بعد از اتمام تقویم در 52 هفته، با توجه به تعداد برگها اطلاعات مختلفی قرار داده می شود. اطلاعاتی مانند:
1- برنامه روزانه
2- صفحات یادآوری که شامل مطالبی مانند جلسات، قرار ملاقات و نکات مهم
3- خلاصه دریافت و پرداخت
4- صفحات شطرنجی برای ترسیم گرافها
5- صفحات یادداشت
فرم انتهای سررسید مربوط به اطلاعات تخصصی مهندسی می باشد که معمولا اطلاعاتی مربوط به رشته عمران شامل جداول اجرای محاسباتی، راهنمایی اطلاعات سازه های فولادی، الکتریکی و... است. در سالنامه دستیار مهندسی بیشتر از کاغذ کرم رنگ جهت تولید سررسید استفاده می کنند که زیبایی خاصی به سالنامه می بخشد و عمدتا به صورت لبه گرد تولید و چاپ می شوند. علاوه بر آن بر روی جلد سالنامه دستیار عموما کش دار ساخته می شود. بیشتر سررسید دستیار مهندسی با قطع اروپایی تولید و به چاپ می رسد.

سایر فرمت ها (چیدمان)
انواع دیگر چیدمان سررسید شامل هفته در دو صفحه، ماه در یک صفحه و ماه در دو صفحه می باشد که این مدل سررسیدها کاربرد زیادی ندارند. نوع چیدمان صفحات از نام های آنها مشخص است و نیاز به توضیح بیشتر ندارد. هر یک از این فرمت سررسیدها، معایب و مزایای خاص خود را دارند اما همان طور که گفته شد سررسید روز شمار مشترک نسبت به سایر فرمت ها بسیار کاربردی تر و مشتری پسند تر است.

سایر بخش های داخل سررسید


صفحات ابتدای سررسید:

معمولا اولین صفحات فرم سررسید به اسم جلاله ا... مزین می باشد. البته برخی تولیدکنندگان به دلیل اینکه سالنامه یک کالای مصرفی است از به کار بردن بسم ا... خودداری می کنند. در صفحه بعدی بیشتر تولیدکننده سررسید دعای لحظه تحویل سال و همچنین اطلاعات دقیق شروع سال شمسی و قمری و میلادی را درج می کند. همچنین در برخی از سررسیدها، سال در یک نگاه در یک الی دو صفحه درج می شود. در صفحات بعدی سررسید مطالبی مانند مشخصات دارنده سالنامه، تعطیلات رسمی سال و نیز صفحه سال در یک نگاه قرار دارد.

صفحات انتهای سررسید

در انتهای سررسید عمدتا اطلاعات بر اساس سلیقه تولید کننده و نیاز مشتری درج می شود. هر چند گاهی جهت کاربردی تر کردن سررسید، مطالب انتهای سالنامه با صفحات داخل سررسید متناسب طراحی می شود. برای مثال در سررسید عمومی، اطلاعات مهندسی در انتها قرار می گیرد و یا در سررسید مذهبی از اطلاعات مذهبی و ادعیه و احادیث ائمه استفاده می شود. در سالنامه روان شناسی اطلاعات مربوط به آن در سررسید درج می شود. از اطلاعات مشترک انتهای اکثر سررسیدها می توان به بخش تلفن های ضروری، فهرست کدهای شبکه های مخابراتی، اطلاعات کشورهای جهان، مسافت بین شهرهای ایران، جدول تبدیل مقیاس، دفترچه تلفن و... اشاره کرد.

در این مقاله سعی نمودیم تا شما را با طراحی داخل سررسید به طور مختصر آشنا نماییم. شما عزیزان، همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان جهت سفارش سررسید با کارشناسان گروه سالنامه آریس می توانید با شماره تلفن های 32910200 و 32910100 - 025 ارتباط برقرار کنید.