صحافی سررسید

به طور عام صحافی سررسید، به مجموعه عملیات تا زدن، ترتیب کردن صفحات (قرار دادن فرم‌های تا شده در کنار هم)، ته‌دوزی، فنر زنی، جلدگذاری و در نهایت برش سررسید گفته می‌شود. در این مقاله می خواهیم مراحل  عملیات صحافی کاملا آشنا نماییم. در مقاله کاغذ سررسید، موارد بسیار جامعی در خصوص جنس کاغذ مورد استفاده در سررسید به شما ارائه نمودیم. همچنین در مقاله چاپ سررسید توضیحات کاملی در خصوص نحوه چاپ سررسید و ماشین های چاپ ارائه کردیم. اما یکی از مراحل مهم تولید سررسید، صحافی می باشد.

صفحات سررسید که در ابتدا به صورت فرم‌های چاپ شده هستند، توسط ماشین های تازنی بر اساس قطع سررسید تا می‌شود. سپس فرم‌ها بوسیله ماشین مخصوصی ترتیب می‌شوند (مرتب شدن صفحات بر اساس شماره ی آنها و در کنار هم قرار دادن) (مثلاً یک کتاب ۱۶۰صفحه‌ای رقعی، دارای ۱۰فرم چاپی ۱۶صفحه‌ای است که باید مرتب شوند: فرم یک، فرم دو، …، فرم ده) و سپس بستگی به نوع صحافی (صحافی ته دوخت یا فنری) به جلد متصل می‌شوند. در نهایت براساس قطع استاندارد برش خورده و در اینجا مرحله صحافی به پایان می‌رسد.

صحافی فن تنظیم و به‌ هم ‌بستن صفحات سررسید یا امثال آن و قرار دادن آن‌ها بین دو پوشش (جلد) به‌منظور یکجا نگاه داشتن صفحات و جلوگیری از فرسوده یا پاره شدن و تسهیل استفاده از آن‌هاست. جلد سررسید ممکن است از جنس های مختلفی ساخته شده باشد. همانطور که در مقاله جلد سررسید مطالعه نموده اید، می دانیم که جنس جلد معمولا: چرم(طبیعی و یا مصنوعی)، جیر، مقوایی با روکش سلفون، ترمو و یا گالینگور می باشد. اما نحوه اتصال کاغذهای داخل سررسید انواع مختلفی دارد که در اینجا به اختصار به آنها اشاره می نماییم:

1- صحافی سررسید ته دوخت:

این نوع صحافی تحت عنوان صحافی دوخت و چسب نیز معروف است. در این روش ابتدا، صفحات سررسید در دسته های 8 الی 16برگی تا شده و سپس از انتها به هم دوخته می شوند. پس از آن با استفاده از چسب مخصوص صحافی صفحات دوخته و محکم می شود. در صورت اجرای صحیح، از دوام بسیار بالایی برخوردار است. لذا بسیاری از سررسیدهای نفیس با همین روش صحافی می شود. از مزایای دیگر این روش می توان به حفظ شکل ظاهری سررسید تولید شده به این روش در طولانی مدت اشاره نمود.

 2- صحافی سررسید ته چسب:

در صحافی ته چسب، صفحات سررسید در کنار هم قرار داده شده و تحت فشار توسط چسب در کنار هم محکم می شوند. دوام این نوع صحافی از روش های دیگر کمتر است، لذا صحافی کردن سالنامه های قطور با این روش ممکن است به جدا شدن صفحات در طولانی مدت و حتی متلاشی شدن سررسید منجر شود. همچنین سررسیدهای تولید شده به این روش را نمی توان براحتی می توان بطور کامل باز کرد و در نتیجه نوشتن در این نوع سررسیدها کمی دشوار است. لذا این روش از صحافی بیشتر برای سررسید های کوچک (قطع های پالتویی و جیبی) و همچنین دفتر تلفن هایی با قطر کم کاربرد دارد. از مزایای این روش صحافی می توان به سرعت بالا و هزینه کم اجرا اشاره نمود.

3- قفل کلاسوری:

در این روش صحافی مانند روش سیمی، صفحاتِ چیده شده، پانچ می گردد، اما به جای اتصال توسط فنراز قفل کلاسوری برای نگه داشتن کاغذ ها استفاده می شود. برای این امر قفل کلاسوری بر روی جلد (که معمولا از نوع مرغوب و به شکل ارگانایزر است) نصب شده و سپس کاغذ های پانچ شده در آن قرار می گیرد. اگرچه این روش صحافی، گران قیمت این است اما پس از اتمام سال و منقضی شدن سررسید، می توان صفحات باطل شده را با اوراق جدیدی جایگزین نمود و مجدد از آن استفاده کرد. به همین خاطرمعمولا سفارش دهنده این نوع سررسید ها لوگوی شرکت خود را روی جلد حک می کنند. همچنین از دیگر مزایای سفارش سررسید کلاسوری امکان چاپ در تیراژ پایین و درج تعداد صفحات دلخواه لت گلاسه تبلیغاتی در سالنامه می باشد.

4- صحافی سررسید فنری:

در صحافی فنری، صفحات سررسید از یک طرف پانچ شده و سپس یک فنر آنها را به یکدیگر متصل می سازد. سررسیدهای فنری به دلیل راحتی باز و بسته شدن صفحات و جدا کردن صفحات، امروزه از محبوبیت بیشتری بین مشتریان برخوردار است. برخی از افراد معتقدند که سررسید فنری دوام  بیشتری نسبت به سررسید دوختی دارد. اما برای زیبایی و کاربردی تر شدن سررسید از روبان سررسید، حک لوگو سفارش دهنده بر روی جلد، چاپ لوگو در صفحات سررسید و همچنین حک لوگو بر روی پلاکِ جلد نیز استفاده می شود.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی در مورد مراحل صحافی به شما عزیزان ارائه کرده باشیم. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان جهت سفارش سررسید با کارشناسانگروه سالنامه آریس می توانید با شماره تلفن های 32910200 و 32910100 - 025 ارتباط برقرار کنید.