تولیدکننده سررسید، تولید سررسید

منظور از چاپ سررسید، انتقال طرح از زینک به کاغذ توسط مرکب میباشد که این کار به وسیله ماشین چاپ انجام می شود. معمولا تولیدکنندگان سررسید از ۲ رنگ چاپ استفاده می کنند که این رنگها در سفارشات عمومی قابل تغییر نیست. اما برای چاپ لوگو در صفحات (ترام) حق انتخاب رنگ را دارید. سررسید جز یکی از کالاهای چاپی است که تولید آن کمی پیچیده است و به همین دلیل مجموعه های بسیاری به سمت تولید سررسید نمی روند.

به طور کلی مراحل تولید سررسید به ترتیب اینگونه است: 

1 – طراحی و فرم بندی صفحات داخلی
2 – خرید کاغذ
3 – چاپ داخله
4 – خرید جنس جلد
5 – جلد سازی
6 – تولید آستر بدرقه
7 – خرید ربان
8 – خرید شیرازه
9 – خرید تنظیف
10 – طراحی و اجرای خدمات مورد نیاز جلد چون لیزر، پلاک، طلاکوب و...
11 – صحافی سررسید
12 – بسته بندی

 ابتدا می بایست نوع سررسید معین شود. نوع سررسید به این عنوان که سررسید روزانه، هفته در صفحه، هفته در دو صفحه و یا انواع دیگر است. سپس می بایست تعداد صفحات ابتدایی و انتهایی که شامل اطلاعات اضافی می شود معین شود. تعداد صفحات سررسید بهتر است ضریب 16 یا 8 باشد تا مراحل دیگر کار با راحتی بیشتری پیش برود. پس از مشخص شدن تعداد صفحات کلی و نوع سررسید می بایست طراحی صفحات داخل سررسید انجام شود و با رعایت الگویی تمام صفحات به صورت یکدست و زیبا طراحی شوند. بعد از فرم بندی صفحات فایل ها آماده زینک شده و می بایست به بخش لیتوگرافی ارسال شوند.

دو نکته در این قسمت حائز اهمیت است که باید دقت نمایید. اول اینکه ماشینی که می خواهید چاپ را با آن انجام دهید حتما به لیتوگرافی معرفی نمایید تا زینک برای آن ماشین آماده سازی شود. مورد دوم این که چنانچه تیراژ سررسید شما بالا می باشد یعنی بیش از 10000جلد حتما به لیتوگرافی اعلام نمایید که می خواهید زینک ها سوزانده شود و زینک سوزی دارید.

تولیدکننده سررسید در حالی که مراحل چاپ صفحات را انجام می دهد، می بایست در فکر تهیه جنس جلد سررسید و مهیا کردن آستر بدرقه باشد. در تهیه جنس جلد نکات بسیار مهمی وجود دارد که برای تولید یک کار با کیفیت حتما باید آن ها را مد نظر قرار داد. ابتدا نوع جنس باید تعیین شود. هر جنس مزایا و معایب مربوط به خود را دارد و باید دید نیاز شما چیست تا بهترین انتخاب را بتوان انجام داد. جنس جلدهایی که به طور معمول استفاده می شوند شامل چرم مصنوعی، چرم ترمو، گالینگور، مخمل، اشبالت و جیر می باشد. در مقالات گذشته در مورد انواع جلد سررسید و انواع صحافی آن به طول کامل صحبت کرده ایم. 

پس از آن نوبت به آستر بدرقه سررسید خواهد رسید که بسته به سلیقه می تواند از کاغذ کرم، کارتی و یا فانتزی، اِمباس و یا ... انتخاب شود. (درمقاله کاغذ سررسید در مورد انواع کاغذ بیشتر مطالعه نمایید) بهتر است گرماژ کاغذ آستر بدرقه 120 گرم به بالا باشد و حداقل از100گرم پایین تر نباشد. آستر بدرقه یکی از مهم ترین قسمت های سررسید در مبحث کیفیت می باشد. چنانچه تولیدکننده سررسید به دلیل صرفه جویی اندک هزینه آن، از کاغذ با گرماژ پایین استفاده نماید به طور حتم عمر سررسید کاهش پیدا کرده و کتاب از جلد جدا می شود. در مرحله بعد خرید روبان، شیرازه و تنظیف باید انجام شود و در اختیار صحاف قرار بگیرد. بعد از طی مراحل فوق سررسید آماده وارد شدن به مرحله صحافی می باشد. در این بخش ابتدا فرم های چاپ شده تا می شوند. سپس سررسیدها وارد مرحله ترتیب شده تا فرم ها به ترتیب چیده شوند. بعد از مرحله ترتیب فرم ها به هم دوخته شده و چسب کشی می شوند. سپس سررسیدها به ابعاد مورد نظر برش شده و داخل جلد چسبانده می شوند. 

تولید سررسید در مجموعه آریس چاپ با برنامه ریزی بسیار دقیق انجام می شود و تمامی این مراحل با نظارت واحد کنترل کیفیت انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان جهت سفارش سررسید با کارشناسان گروه سالنامه آریس می توانید با شماره تلفن های 32910200 و 32910100 - 025 ارتباط برقرار کنید.