دانلود تقویم97

گروه چاپ آریس تقویم سال 1397 همراه با مناسبت های شمسی و تعطیلات رسمی (هجری شمسی، هجری قمری و میلادی) با فرمت PDF رو آماده کرده و برای استفاده ی شما عزیزان در دسترس عموم قرار داده است.

این تقویم97 زیر نظر شورای مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران استخراج و تنظیم شده است. تقویم میلادی، در میان ملل مختلف سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که بخش اکثر ملت های جهان دارای آیین مسحیت می باشند. تقویم هجری قمری نیز در بین بیشتر کشور های مسلمان و عرب زبان مرسوم می باشد که آغاز آن از زمان هجرت پیامبر اکرم (ص) از مکه به مدینه است.

"کامل ترین تقویم دنیا، تقویم هجری شمسی است اصول شمارش آن بر مبنای فصل‌ها و گردش زمین به دور خورشید است."

نخستین روز سال خورشیدی ایرانیان است که جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های باقی‌مانده از تاریخ ایران باستان به شمار می‌رود. مردمان ایران زمین در هر کجای دنیا که باشند، نوروز را به عنوان آغاز سال جدید شمسی جشن گرفته و همراه با دیگر از اعضای خانواده خود، بر سر سفره هفت سین می‌نشینند.

انسان‌ها به منظور نشانه‌گذاری روزهای خود، تصمیم گرفتند مفهوم جدیدی با نام تقویم را ابداع کنند. سابقه اختراع تقویم، به هزاران سال قبل برمی‌گردد. از تمامی این گاه‌شمارهای باستانی، امروزه تقویم‌های میلادی، قمری، شمسی، مایا و … باقی مانده‌اند که ما ایرانیان از دوران قدیم تاکنون، تقویم هجری شمسی را مورد استفاده قرار می‌ دهیم.

لحظه تحویل سال ۱۳۹۷ هجری شمسی به ساعت رسمي جمهوري اسلامي ایران : 

ساعت 19 و 45 دقیقه و 28 ثانیه (ساعت نوزده و چهل و پنج دقیقه و بیست و هشت ثانیه)
روز سه شنبه 29 اسفند 1396 هجری شمسی
مطابق 2 رجب 1439 هجری قمری
و 20 مارس 2018 میلادی

لحظه تحویل سال ۹۷ به وقت ساعت جهانی (UTC/GMT)

۱۰:۲۸:۴۳ بامداد

 

برای دانلود تقویم 97، به همراه مناسبت ها و تعطیلات رسمی کشور روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود تقویم 1397، دانلود تقویم 97، دانلود تقویم 97 آریس چاپ