حک لوگو روی جلد سررسید

برای اینکه یک سالنامه برای سفارش دهنده تاثیر تبلیغاتی خوبی داشته باشد حک لوگو روی جلد آن بسیار حائز اهمیت است. به عبارت دیگر از مهمترین مواردی که مشتریان در انتخاب سررسید بسیار به آن اهمیت می دهند نمای ظاهری سالنامه است. بنابراین طریقه و روش حک لوگو روی جلد سررسید در این مورد بسیار موثر می باشد. شیوه های حک لوگو روی انواع جلد سررسید با توجه به سلایق و نیاز مشتری متفاوت است برای شناخت بیشتر به برخی از رایج ترین روش ها اشاره می کنیم.

پلاک فلزی:

استفاده از پلاک فلزی بیشتر در سررسید جلد چرم، شبه چرم، ترمو، کاربرد دارد. جنس این پلاک ها استیل می باشد. توصیه می کنیم از این پلاک فلزی بر روی جلدهایی که بافت و طرح های درشت دارند استفاده نشود، زیرا به خوبی بر روی جلد سررسید نمی چسبند. مهمترین عامل استفاده از این نوع تبلیغ بر روی جلد سررسید این است که زیبایی خاص و ظاهری شکیل به جلد سالنامه می دهند. برای آشنایی بیشتر با انواع جلد سررسید می توانید مقاله ای تحت همین عنوان را مطالعه نمایید.

تنوع و کیفیت پلاک فلزی

عمدتا پلاک های فلزی موجود در بازار که مورد استفاده تولید کننده سررسید قرار می گیرد، بیشتر با سه رنگ طلایی، نقره ای و دودی ارائه می شود. این پلاک ها در ابعاد و اشکال گوناگون تولید می شود. هر چند این مورد بیشتر به خود تولید کننده سررسید بر می گردد، به نحوه ی که اکثر آنها یک پلاک خاص طراحی می کنند و بر روی همان مانور می دهند. برخی شرکت های تولید کننده سررسید لوگوی خود را در کنار سال مربوطه پیاده سازی می کنند. در این میان مدل ها و انواعی از پلاک ها هستند که به صورت عمومی توسط تولید کنند گان سررسید از آنها استفاده می شود. در سفارشات تیراژ بالا برخی شرکت ها از تولیدکننده سررسید می خواهند تا لوگو و آرم خود را بصورت پلاک فلزی در آورده و بر روی جلد سالنامه قرار داده شود. هزینه ی پلاک برای هر سررسید جدا گانه محاسبه می شود و مبلغ یک پلاک و لیزر روی آن با مشتری محاسبه می شود. امروزه، انواع پلاک های استیل در بازار موجود هست که به صورت پلاک تخت، پلاک برجسته و پلاک لب خم مورد استفاده قرار می گیرد.


از عواملی که در کیفیت پلاک تاثیر گذار است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نوع چسب: این مورد باید بسیار مورد توجه قرار گیرد چرا که در صورت نامرغوب بودن چسب، پلاک از روی جلد سررسید به راحتی و به زودی کنده شده و موجب نارضایتی سفارش دهنده سالنامه می شود.
2- کیفیت حک لیزر: کیفیت طرح چاپ شده بر روی پلاک سررسید بستگی به دستگاهی دارد که حک لیزر را انجام می دهد، لذا اگر دستگاه لیزر کیفیت مناسبی نداشته باشد (هر چند که جنس خود پلاک و چسب مناسبی در آن بکار رفته باشد) خروجی پلاک لیزر شده رضایت مشتری را به همراه نخواهد داشت و از زیبایی سررسید تولید شده کاسته می شود.
3- جنس و ضخامت ورق: بهتر است برای زیبایی هر چند بیشتر از پلاک با ضخامت و جنس خوب استفاده شود. در صورت نازک بودن پلاک احتمال دارد براحتی خم و تغییر مشکل پیدا کند. همچنین در صورت نامرغوب بودن جنس ورق به مرور زمان رنگ اولیه خود را از دست می دهد که این امر از زیبایی جلد سررسید کم می کند.

چاپ لوگو روی جلد سررسید اختصاصی (سررسید سلفونی)

چاپ چهار رنگ، رایج ترین روش تبلیغ بر روی جلد سررسید اختصاصی می باشد. به این صورت که طرح مورد نظر بصورت چهار رنگ و از طریق دستگاه چاپ افست بر روی کاغذ گلاسه چاپ می شود. یکی از مزایای چاپ اختصاصی اینست که محدودیتی در اجرای لگو از لحاظ فضا و نیز رنگ های بکار برده شده در طرح خود ندارید و به راحتی آنچه که در نظر دارید می توانید روی جلد سررسید اجرا کنید. همچنین استفاده از این روش در مقایسه با دیگر شیوه ها هزینه کمتر دارد و مقرون به صرفه تر است. برای زیباتر کردن جلد، با توجه به جنس جلد می توان از شیوه های دیگر مانند نقره کوب، طلاکوب و یا چاپ برجسته بر روی جلد سررسید استفاده کرد.

نقره کوب و طلاکوب

در روش طلاکوب، مشخص است که مکانیزم حک بر اساس ضربه و کوبیدن اتفاق می افتد. در این روش که دستگاهی به نام نقره کوب کلیشه بر روی دستگاه متصل می شود و با استفاده از ورق های طلایی و نقره ای و... طرح مورد نظر از روی کلیشه بر روی جلد پیاده سازی می شود. همچنین این روش را نقره کوب می گویند. لازم به ذکر است تنوع رنگی در این ورق ها زیاد است. کیفیت ورق ها نیز در زیبای طرح چاپ شده بر روی جلد سررسید بسیار تاثیر گذار است. از این نوع روش حک بیشتر بر روی  سررسید جلد چرم و سررسید گالینگور مورد استفاده قرار می گیرد.

داغکوب

با استفاده از دستگاه داغکوب، طرح مورد نظر بر روی سررسید جلد چرم از طریق فشار و حرارت زیاد حک می شود. در این روش ابتدا باید طرح مشتری بر روی فلزی که کلیشه نام دارد (معمولا در ابعاد 1/5میل و 3میل موجود است) اجرا شود. سپس کلیشه را با استفاده از دستگاه بر روی محل مورد نظر روی جلد تنظیم می شود. در ادامه باید چند لحظه ای صبر کرد تا دستگاه اصطلاحا داغ شود. با حرارت و فشاری که دستگاه بر روی جلد وارد می کند کلیشه روی سررسید چرمی حک می شود. وقتی حک از طریق فشار و حرارت بر روی جلد سررسید انجام شد، رنگ زیر جلد نمایان می شود. جنس جلدی برای این روش حک مناسب است که پس از این عمل به خوبی تغییر رنگ دهد تا طرح مورد نظر به وضوح و زیبایی دیده شود. جنس چرم ترمو بهترین گزینه برای این روش حک لوگو بر روی جلد سررسید می باشد چرا که به خوبی تغییر رنگ می دهد. هر چند همانطور که در مبحث جلد سررسید اشاره کردیم ترمو نیز با کیفیت های مختلفی در بازار موجود است. برای سفارش سررسید باید دقت کنید که تولید کننده سررسید چه نوع جنس ترمو برای جلد شما در نظر دارد.

در صورت نامناسب بودن ترمو عمل تغییر رنگ داغی با کیفیت بالا انجام نمی گیرد. اکثرا تولید کنندگان سررسید، داغی را معمولا به دو روش بر روی جلد انجام می دهند:

- در یک روش طرح لگوی مشتری طوری انجام شود که فرو رفتگی روی جلد ایجاد می شود. باید در طراحی این کار دقت شود تا در مواردی که نوشته ها ریز باشد و یا طرح لوگو و حک انجام شده با کیفیت و با زیبایی خود را نشان می دهد.

- در روش دیگر دقیقا بر عکس شیوه قبلی عمل می کند. بطوری که اطراف طرح و لگوی مشتری را فرو رفته می کند و خود لگو به شکل برجسته بر روی سررسید چرمی ظاهر می شود. انتخاب اینکه در داغکوب کدام شیوه روی جلد انجام شود بستگی به نظر سفارش دهنده سالنامه ومدل طرح و لگوی آن دارد. هزینه داغی برای هر سررسید چرمی یک ضرب داغکوب محاسبه می شود. علاوه بر هزینه ی هر ضرب داغکوب قیمت کلیشه نیز با توجه به ابعاد طرح روی جلد جداگانه محاسبه می شود.

کیفیت داغی

برای اینکه حک روی جلدها با کیفیت بالا و به خوبی انجام گیرد باید به چند نکته توجه کنیم:

1 - خود کلیشه: کلیشه فلزی باید با دقت و با ظرافت بالایی ابتدا طراحی و بعد ساخته شود تا بتواند طرح را به زیبایی بر روی سررسید چرمی اجرا کند.
2- دستگاه داغکوب: دستگاه از نظر فشار و حرارت باید تنظیم شود تا خروجی کار با کیفیت بالا انجام شود. در این بین کاربری که عمل داغی را بر روی سررسید جلد چرم انجام می دهد نیز باید با تجربه و حرفه ای باشد و با تنظیم فشار و حرارت مناسب عملکرد خوبی از خود داشته باشد.
3- کیفیت جلد سررسید: یکی از عواملی که در حک داغی بسیار تاثیر مستقیم دارد، جنس جلد مورد استفاده است که اگر کیفیت خوبی نداشته باشد مطمئنا حک انجام شده مورد قبول و رضایت سفارش دهنده سررسید نیست.

لذا گروه چاپ و نشر آریس توصیه می کند در صورتی که قصد دارید از داغی بر روی سررسید جلد چرم خود استفاده کنید حتما از کیفیت جنس جلد اطمینان حاصل کنید.

لیزر لوگو روی جلد

برای حک لوگو بر روی جلد سررسید باید به این نکته توجه کنید که حک لیزر بر روی هر نوع جلدی مناسب نیست. در این روش از طریق دستگاه لیزر بر روی جلد سررسید حرارت ایجاد می شود و سطح جلد را می سوزاند و لگوی مشتری روی بافت جلد سررسید اجرا می شود. بهترین نوع جلد برای لیزر مستقیم، جلد جیر می باشد حک لوگو بر روی جلد جیر از آن جهت مناسب است که طرح لیزر شده به خوبی تغییر رنگ می دهد و زیبای خاصی به جلد سررسید می بخشد. البته باید بگوئیم برای حک لیزر از جلد های چرم مصنوعی و... نیز می توان استفاده کرد اما توجه داشته باشید که قبل از انتخاب نوع جلد حتما نمونه لیزر شده بر روی جلد سررسید را ببینید و بعدا سفارش دهید. هزینه ی لیزر برای جلد سررسید بطور جلدی (عددی) محاسبه می شود. برای هر سررسید یک مبلغ دریافت می شود. این مبلغ بستگی به اندازه طرح و زمانی که برای حک لیزر نیاز است محاسبه می شود. هر چه زمان بیشتری صرف اجرای حک لگوی مشتری شود، طبیعتا هزینه بیشتری باید پرداخت شود برخی از تولید کنندگان سررسید یک هزینه ثابت برای تعداد مشخص تعیین می کنند تا در صورتی که تیراژ سفارش دهنده سررسید پایین تر از حد معمول باشد، هزینه تعیین شده را دریافت کنند. از مهمترین مزایای استفاده از حک لوگو به شکل لیزر می توان به دو مورد اشاره کرد:
1- سرعت بسیار بالا در انجام لیزر بر روی جلد سررسید
2- دقت فوق العاده و زیبایی که به سررسید جلوه می دهد

کیفیت لیزر بر روی جلد

در مجموع باید گفت اگر حک لوگوی مناسب از طریق لیزر می خواهید، باید به چند نکته توجه کنید:

دستگاهی که عمل لیزر را انجام می دهد باید از نظر فنی، تنظیم باشد. در غیر این صورت به راحتی نمی توان حک لیزر بر روی جلد سررسید مطلوب انجام داد. علاوه بر آن باید در زمان و دقت انجام دادن کار نیز توجه نمود، زیرا اگر با سرعت بالا و یا دقت پایین حک لگو انجام شود، جلد سررسید کیفیت مناسبی به خود نمی گیرد. یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در حک لیزر بر روی جلد سررسید، جنس خود جلد است. کیفیت نامرغوب جلد استفاده شده باعث می شود کار با کیفیت پایین و ظاهری نامناسب تولید شود.

پلاک مولتی استایل

مولتی استایل ورقی است پلاستیکی که از چند لایه تشکیل می شود. روی آن لایه ای وجود دارد که ظاهرا شبیه به فلز است در صورتی که پوششی پلاستیکی به رنگ نقره ای یا طلایی است. در حک لگو بر روی مولتی استایل، طرح مورد نظر از طریق دستگاه لیزر به اجرا در می آید. سطح روی مولتی استایل خیلی به فلز و استیل شبیه است، اما پس از لیزر و برش کناره های مولتی به رنگ سیاه درآمده و به راحتی از پلاک فلزی قابل تشخیص است. زیبایی پلاک فلزی از مولتی استایل بر روی سررسید بیشتر است. به هر حال برخی از تولید کنندگان سررسید از این روش برای حک روی انواع جلد سررسید و بخصوص سررسید چرمی استفاده می کنند. ورق های مولتی استایل را می توان به اشکال گوناگون در آورد. برخی از شرکت ها لگو و طرح خود را بطور کامل بر روی مولتی پیاده می کنند. با توجه به این که مولتی استایل توسط لیزر برش می خورد، هیچ گونه محدودیتی از این جهت برای سفارش دهنده سررسید ندارد. اگر مولتی استایل کیفیت بالا می خواهید باید از تولید کننده سررسید بخواهید در زمان حک دقت لازم و زمان کافی را برای این کار اختصاص دهد تا سررسید تولید شده با ظاهری زیبا و جلد با کیفیت به دست شما برسد. برای محاسبه قیمت باید دید در چه سایزی پلاک مولتی استایل به کار رفته است. همچنین زمانی که صرف حک لگوی مشتری می شود نیز باید با دقت محاسبه شود. در کل پلاک مولتی استایل در مقایسه با پلاک فلزی قیمت کمتری دارد و مشتریانی که ابعاد طرح شان بزرگ تر است و نمی خواهند هزینه پلاک فلزی را بدهند اما دوست دارند زیبایی و جذابیتی به مانند پلاک فلزی بر روی جلد سررسید خود داشته باشند از مولتی استایل به عنوان جایگزین استفاده می کنند که تا حدود زیادی شبیه پلاک فلزی است.

چاپ سیلک بر روی جلد سررسید

چاپ سیلک یکی از ساده ترین و قدیمی ترین شیوه های حک لوگو بر روی جلد سررسید است. در این روش، لوگوی سفارش دهنده سررسید، توسط شابلون (که از یک تخته و تور ساخته می شود) بر روی جلد چاپ می شود. مزیتی که چاپ سیلک نسبت به سایر روش ها مانند داغی، لیزر و پلاک و... دارد، قابلیت چاپ در رنگ های دلخواه بر روی جلد سررسید است. به طوری که شما می توانید هر رنگی که دوست دارید و با جلد شما زیباتر جلوه می کند را سفارش دهید. در صورتی که سطح پوشش جلد زیاد صاف نیست و برآمدگی بافت های درشتی دارد، بهتر است از سیلک جهت چاپ روی جلد سررسید استفاده نکنید، زیرا زیبایی و کیفیت خود را تا حدی از دست می دهد. چاپ سیلک را بیشتر بر روی جلدهای سررسید سلفونی حک می کنند اما برخی بر روی سررسید چرمی و سررسید گالینگور نیز چاپ سیلک انجام می دهند. در صورتی که می خواهید چاپ بر روی جلد برای مدت طولانی باقی بماند باید حتما از تولید کننده سررسید بخواهید از مرکب مرغوب و خوب جهت چاپ استفاده کند چرا که در صورت استفاده کردن از مرکب نامرغوب احتمال پاک شدن و از بین رفتن طرح چاپ شده زیاد است که این یکی از معایب این روش حک لگو محسوب می شود و نیز حک لوگو از طریق سیلک بر روی جلد سررسید به ازای هر جلد محاسبه می شود. هر چند برخی تولید کنندگان تعداد مشخص را به عنوان هزینه حداقلی در نظر می گیرد. یکی دیگر از مزایای چاپ سیلک نسبت به سایر شیوه های چاپ و حک لگو بر روی جلد سررسید این است که در صورت اشتباه می توان با مواد خاص، طرح چاپ شده را پاک کرد و دوباره برای آن شابلون جدیدی گرفت و عملیات چاپ و حک لوگو را بر روی جلد سررسید انجام داد. در صورتی که در سایر شیوه ها مانند پلاک فلزی، داغی، طلاکوب و چاپ اختصاصی و... این امکان وجود ندارد و در صورت اشتباه باید از جلد دیگری استفاده کرد.

شما با مطالعه این مقاله به طور جامع با مباحث مربوط به حک لوگو روی جلد سررسید آشنا شده اید. مجموعه آریس چاپ با داشتن امکانات پیشرفته و کارگاه صحافی بدون واسطه و با کمترین قیمت در حداقل زمان ممکن چاپ سررسید اختصاصی 99 مورد دلخواه شما را ارائه خواهد داد. جهت ارتباط با آریس و دریافت مشاوره رایگان در مورد سالنامه ۹9، می توانید با شماره تلفن های 32910200 و 32910100 - 025 ارتباط برقرار کنید.