انواع جلد سررسید-سررسید جلد چرم

جلد هر کتاب زینت آن محسوب می گردد. تاثیرگذار ترین قسمت یک سررسید جلد آن است. جلد یک سررسید مانند یک طوطی سخن گو، به معرفی شما خواهد پرداخت. بنابراین طرح جلد و کیفیت آن، در انتخاب یک سررسید تبلیغاتی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار هستند. کیفیت بالای جلد سررسید باعث ماندگاری بیشتر آن و در نتیجه افزایش زمان تبلیغ خواهد ش . از معروف ترین نوع جلد در چاپ سررسید می توان به جلد سلفون، جلد چرم، جلد گالینگور و جلد ترمو اشاره کرد.

جلد چرم مصنوعی :

چرم مصنوعی از نظر ظاهر شبیه به چرم طبیعی است اما قیمت بسیار پایین تری دارد. همچنین چون به صورت مصنوعی تولید می­ شود و می­توان به هر رنگی تولید کرد، تنوع رنگی بسیار بیشتری نسبت به چرم طبیعی دارد و خریدار می­تواند با سلیقه ی خود، رنگ مورد نظر را انتخاب کند. نکته ی دیگر در مورد چرم مصنوعی این است که تنوع طرح بالایی هم دارد و با توجه به کالیته ی طرح های شرکت های تولید کننده، خریدار می­تواند طرح مورد نظر خود را سفارش دهد.

حک لوگو روی این نوع جلد از طریق لیزر، داغی، پلاک، طلاکوب و نقره کوب و چاپ سیلک امکان پذیر است. هنگامی که روی جلد چرم مصنوعی داغی می ­خورد، تنها نقش لوگو در همان قسمت فرو می رود و آن ناحیه تغیر رنگ نمی­ دهد. اگر قصد دارید اطراف داغی، تغییر رنگ دهد، بهتر است جلد ترمو را انتخاب کنید.

جلد ترمو :

سررسید جلد ترمو از نظر ظاهری شبیه چرم مصنوعی است اما تفاوتی که دارد این است که ترمو کمی نازک تر است و کیفیت بالاتری دارد و طبعا قیمت بیشتری هم دارد. تفاوت اصلی ترمو و چرم مصنوعی این است که ترمو در برابر حرارت واکنش نشان می­دهد و تغییر رنگ می­ دهد. اگر طرح لوگو به صورت داغی روی این پوشش حک شود، ناحیه داغی خورده تغیر رنگ می­دهد و جلوه بهتری پیدا می­ کند.

مهم ترین فاکتور شاخص کیفیت ترمو، میزان داغی پذیری آن است. ترموی بی کیفیت پس از داغی، کمتر تغییر رنگ داده و لذا جلوه لوگو یا طرح روی جلد کمتر خواهد بود. بهترین و کم هزینه ترین گزینه جهت حک الگو و آرم برروی سررسید جلد ترمو، داغکوب است. 

جلد سلفون :

سررسید جلد سلفون در واقع گلاسه ۱۳۵ گرمی است که می­توان توسط چاپ ۴رنگ، طرح های مختلف روی آن چاپ کرد و سپس برای محافظت بیشتر روی آن سلفون کشیده می­ شود. برای شکیل تر و زیباتر شدن طرح ها نیز می­توان از طلاکوب، نقره کوب و یووی موضعی استفاده کرد.

جلد چرم طبیعی :

استفاده از جلد چرم طبیعی در تولید سررسید اختصاصی مخصوصا در تیراژ انبوه به ندرت صورت می گیرد. علت آن نیز قیمت بسیار بالای چرم طبیعی و دشواری عملیات تولید جلد با آن است. با این حال در صورتی که تولید کننده ای این گزینه را در اختیار شما قرار دهد و شما نیز تمایل به تهیه سررسیدی لوکس با قیمت بالا داشته باشید، سررسید با جلد چرم طبیعی یکی از بهترین انتخاب های شما خواهد بود.

جلد جیر :

جلد جیر مصنوعی در تولید سررسید از لحاظ ظاهر بسیار به جیر طبیعی شباهت دارد اما نسبتا قیمت پایین تری دارد. جلد جیر در بازار به نام تجاری اشبالت نیز معروف است.

همچنین تنوع رنگی جیر مصنوعی هم بسیار بیشتر از جیر طبیعی است. به همین خاطر جیر مصنوعی طرفداران خاص خود را دارد. اگر چه این نوع جلد پوشش ظاهری بسیار زیبا و فانتری دارد اما جیر مصنوعی پُرز زیادی به خود جذب می ­کند که ممکن است مصرف کننده نهایی را از این بابت ناراضی نماید.

جلد گالینگور :

به مقواهای سخت و ضخیم که در تولید سالنامه و تولید سررسید کاربرد دارند، گالینگور گفته می شود. بهتر است برای محافظت و عمر بیشتر سررسید، جلد گالینگور انتخاب شود. سررسید های نفیس نیز معمولا با استفاده از جلد گالینگور مجلد می شوند تا دوام و عمر بیشتری یابند و از جهت زیبایی نیز بسیار آراسته تر باشند.