آستر بدرقه سررسید اختصاصی

آستر بدرقه اصطلاحا به کاغذی گفته می شود که جلد سررسید را به صفحات داخلی سررسید متصل می کند. هر سررسید دارای ۲ آستر بدرقه است که یکی در ابتدا و دیگری در انتهای آن قرار می گیرد. آستر بدرقه به دو دلیل دارای اهمیت بالایی است. دلیل اول، نقش آستر بدرقه در کیفیت سررسید تولید شده است و دلیل دوم، نقش آن در زیبایی سررسید اختصاصی است.

یکی از عوامل مهم در کیفیت چاپ سررسید و سالنامه اختصاصی جنس آستر بدرقه و گرماژ آن می باشد. از آنجا که آستر بدرقه متصل کننده جلد سررسید و صفحات داخلی سررسید می باشد، لذا با در دست گرفتن جلد سررسید، وزن کل صفحات به آستر بدرقه منتقل می شود. همچنین با هر بار باز و بسته شدن جلد، آستر بدرقه نیز باز و بسته می شود. لذا چنانچه آستر بدرقه از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، پس از مدتی پاره شده و جلد از صفحات داخلی جدا می گردد. تجربه نشان داده است که جدا شدن جلد از صفحات داخلی در بلند مدت، یکی از بزرگترین دغدغه های سفارش دهندگان در هنگام خرید سررسید است. خصوصا این امر برای شرکت هایی که قصد سفارش سررسید اختصاصی را دارند حائز اهمیت فراوانی هست. با باز کردن جلد، اولین چیزی که در مقابل چشم کاربر سررسید قرار می گیرد، آستر بدرقه آن است. لذا استفاده از رنگ، طرح و یا کاغذ های زیبا در آستر بدرقه می تواند کمک بسیار زیادی به زیبایی کلی سررسید نماید. به خصوص برای شرکت هایی که بصورت سفارشی اقدام به چاپ سررسید اختصاصی می کنند، این طرح می تواند نمایان گر جذابیت کاری آنها باشد و از آستر بدرقه برای جلوه دادن کلیات شغل خود به مخاطبین از آن استفاده کنند. 

عموما از سه نوع کاغذ برای تولید آستر بدرقه در چاپ سررسید اختصاصی استفاده می شود که در ادامه ی متن به آنها اشاره ی مختصری خواهیم کرد:

کاغذ گلاسه 

می توان از کاغذ گلاسه ۱۰۰ تا ۱۵۰گرم به عنوان آستر بدرقه سررسید استفاده نمود. در این روش می توان مانند لت گلاسه، طرحی مجزا را برای آستر بدرقه طراحی کرده و روی آن بصورت ۴ رنگ چاپ نمود. انتخاب طرح مناسب برای چاپ روی آستربدرقه به سلیقه و نیاز سفارش دهنده بستگی دارد. با این حال یکی از طرح های متداول برای این منظور، طرح تکرار شونده لوگوی سفارش دهنده است.

کاغذ تحریر 

متداول ترین نوع آستر بدرقه، نوع تحریر آن است. کاغذ تحریر استفاده شده برای این منظور می بایست از نوع ضخیم (گرماژ بالا) باشد. متدوال ترین کاغذ تحریر استفاده شده، کاغذ ۱۰۰ یا ۱۲۰گرم است. کاغذ تحریر استفاده شده در آستر بدرقه می تواند از نوع سفید، چاپ شده یا رنگی (خود رنگ) باشد. 

کاغذ فانتزی

کاغذ فانتزی نوعی از کاغذ خود رنگ و خود بافت است که دارای ظاهری زیبا و مقاومت بالا می باشد. کاغذ فانتزی مورد استفاده در سررسید اغلب از کشورهای اروپایی وارد شده و قیمت بالایی دارد. لذا از این نوع آستر بدرقه به ندرت در سررسیدهای ته دوخت استفاده شده و اغلب مورد استفاده آن در سررسیدهای سیمی است. علت این امر آن است که در سررسیدهای سیمی بیشترین فشار و کشش به آستر بدرقه منتقل شده و نیازمند آستر بدرقه ای با مقاومت بالا است. (جهت شناخت انواع صحافی سررسید کلیک فرمایید.) در چاپ سررسید و سالنامه کیفیت آستر بدرقه نیز اهمیت بسیار فراوانی دارد و به کیفیت کاغذ، چاپ و نحوه صحافی آن بستگی دارد. استفاده از کاغذ بی کیفیت یا با گرماژ پایین یا نازک، نه تنها موجب پاره شدن آستر بدرقه سررسید در طولانی مدت می شود، بلکه ناهمواری های مقوای جلد و لبه های تا شده و دوخت آن از زیر نمایان شده و ظاهر نازیبایی به سررسید تولید شده خواهد داد. نحوه چسباندن آستر بدرقه نیز نقش بسزایی در زیبایی و کیفیت نهایی سررسید اختصاصی خواهد داشت. چنانچه از چسب و تکنیک مناسب در چسباندن استفاده نشود، پس از مدتی بخش های داخلی از جلد جدا شده و بین جلد و داخله فاصله ایجاد می شود. جهت آشنایی بیشتر با  مبحث کاغذها، مقاله کاغذ سررسید را مطالعه نمایید.